Zlínský Baťák je navždy pryč, začíná stavba laboratoří za půl miliardy

zpět

    Zlínský Baťák je navždy pryč, začíná stavba laboratoří za půl miliardy

Kdysi vyhledávané koupaliště v centru Zlína je definitivně pryč. Místo něj postaví Univerzita Tomáše Bati špičkové laboratorní centrum s moderními přístroji. Komplex, který do dvou let výrazně změní vzhled celého okolí, bude stát přes 600 milionů korun.

Ať se na místo před zlínským autobusovým nádražím podíváte z kterékoli strany, je to změna. Baťák už nikdy nebude jako dřív. Koupaliště nikde, tržiště nikde a do výšky trčí vrtná souprava. Místo, kde se v plavkách promenovala Adina Mandlová a spolu s ní celý tehdejší Zlín, je definitivně pryč.

Ustoupilo moderní stavbě špičkového laboratorního centra Univerzity Tomáše Bati. Ve středu jeho vznik posvětila Sonja Baťová, vdova po Tomáši Baťovi mladším. "Je velký zážitek vidět přeměnu průmyslového impéria, které tady vybudoval můj tchán, na vzdělávací centrum," řekla před symbolickým poklepáním základního kamene.

Ze slavného koupaliště vietnamská tržnice

Zážitek ale bylo i koupání v centru Zlína. Na začátku 40. let si ho dopřávali nejen zaměstnanci Baťových závodů, pro které koupaliště firma Baťa původně postavila. "Pamatuju si to. Jako malá jsem se tam chodila koupat," vzpomíná zlínská městská architektka Dagmar Nová.

Byl to totiž unikát. Žádné město v republice nemělo v centru takto vybavený plavecký bazén. Jen v prvních dvou měsících se ve vodě vystřídalo na 50 tisíc lidí.

Přestože koupaliště Baťák přežilo i válečné bombardování, privatizace ho zasáhla tak, že z něj zbyla jen ostudná vietnamská tržnice.

Jeho sláva už se do Zlína nevrátí. Za dva roky bude na stejném místě stát nová budova plná laboratoří, drahých přístrojů a budoucích odborníků na technologie materiálů a potravin.

Sloužit bude studentům technologické fakulty, kterých jsou dnes téměř dva tisíce. "Jsme rozptýlení po několika univerzitních budovách ve Zlíně. Díky této stavbě budeme konečně na jednom místě," pochvaloval si vznik centra děkan fakulty Roman Čermák.

Navíc se fakulta díky tomu zařadí mezi špičku v republice. "A studenti budou moci v klidu dělat to, co je pro ně vůbec nejdůležitější, čili praktická laboratorní cvičení," vysvětlil děkan.

Centrum otevře za dva roky

Moderní centrum vyjde na 616 milionů korun. Necelých 500 milionů dostane univerzita z evropských fondů a 79 milionů dodá stát ze svého rozpočtu. Vybraná stavební firma za to postaví budovu, která bude mít čtyři podlaží nad zemí, jedno snížené a jedno pod zemí. Tam budou parkovací místa zhruba pro 65 aut.

Uvnitř pak studenti i profesoři najdou třiatřicet laboratoří, tři velké a tři malé posluchárny a devět seminárních místností. Moderní by měly být i nové přístroje, které budou dohromady stát přes 25 milionů korun.

Vizualizace Laboratorního centra Fakulty technologické ve Zlíně.

Vizualizace Laboratorního centra Fakulty technologické ve Zlíně.

Mají složité a laikovi nic neříkající názvy, ale odborníci z univerzity tvrdí, že budou špičkové. "Jeden z nich například umožní zjišťovat i velmi malá množství těžkých kovů v potravinách," vysvětlil vedoucí odboru investic a majetku univerzity Pavel Blažek. Centrum bude přístupné za dva roky.

V té době už bude fungovat i právě rekonstruovaná 14. budova v těsném sousedství. Odborníci říkají, že nové sídlo krajské galerie nebo muzea, tedy Baťův institut, laboratorní centrum nijak nezastíní. "Stavba nebude tak velká. A i když jde o novotvar, strukturu svitovského areálu nijak nenaruší," podotkla Nová. Zda to tak skutečně bude, se uvidí po dokončení. Tedy na podzim příštího roku.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/batak-nahradi-laboratore-08x-/domaci.aspx?c=A120426_1769556_zlin-zpravy_sot

zpět