Vila Bohuslava Ševčíka

zpět

Vila Bohuslava Ševčíka

Základní informace

Rok: 
1935
Architekt: 
Miroslav Lorenc
Architekt: 
Vladimír Karfík

Vila Bohuslava Ševčíka - Jedno z děl, které se přisuzuje architektu Miroslavu Lorencovi, ale podle určitých zdrojů mohl být autorem spíše V. Karfík. Dům ředitele Baťových strojíren a jeho rodiny. Bohuslav Ševčík začínal jako velmi mladý v konstrukčním oddělení strojíren firmy Baťa. V roce 1931 byl pověřen jejich vedením. Po válce byl (jako ostatně mnoho jiných osobností, zastávajících významné posty v podniku) nucen opustit Zlín. Pozemky ke stavbě vily na Požáře získal Bohuslav Ševčík v roce 1935 od firmy Baťa.

Volně stojící vila obdélníkového půdorysu s předstupující terasou je umístěna ve svahu v zahradě. Autor domu použil jednoduchý hranol domu s proskleným rohovým oknem zimní zahrady obývacího pokoje a odvážnou křivkou předstupující kamenné terasy. V přízemí je vstupní hala s jednoramenným schodištěm do patra, pokoj pro služku, pánský pokoj, obývací pokoj spojený s jídelnou, kuchyní a příslušenstvím. V patře je ložnice s balkonem, WC a pokoje.

Interiér i exteriér vily, která je ve vlastnictví potomků B.Ševčíka, zůstal do dnešních dnů zachován, včetně rešení zahradní úpravy.

Vila Bohuslava Ševčíka
Vila Bohuslava Ševčíka
Vila Bohuslava Ševčíka
Vila Bohuslava Ševčíka

zpět