Na opravu ulice Mostní si Zlíňané rok počkají

zpět

Na opravu ulice Mostní si Zlíňané rok počkají

Ještě rok. Oprava asi nejubožejší silnice ve Zlíně, ulice Mostní, by měla být zahájena v roce 2016. Zaznělo to na čtvrtečním zasedání zlínského zastupitelstva. Podle radnice to však neznamená, že by se v této věci nic nedělo. Než se kopne do země, je totiž potřeba vyřídit nekonečné papírování.

Projekt, dokumentace, stavební povolení, na tom všem se pracovalo letos. Rok 2015 má tak být takzvaně plánovací.

Náročná rekonstrukce totiž značně ovlivní dopravu ve městě včetně příjezdu ve směru od Březnice a také linek městské hromadné dopravy. Město chce opravy naplánovat tak, aby omezení byla co nejmenší. I tak to bude pro obyvatele této ulice i řidiče zkouška nervů.

„Jsme ve finální fázi příprav. V tomto roce chceme vše připravit tak, aby se ideálně mohlo už příští rok začít. Dokončujeme projektovou dokumentaci," říká Josef Novák, člen rady města, do jehož kompetencí spadá doprava.

Je hrbatá, děravá, zvlněná

Dodal, že město řeší nyní především technické záležitosti.

„To znamená, kde budou zastávky MHD, jak bude vypadat uzavírka, po jakých se bude pracovat etapách či kudy povedou náhradní linky MHD, až se s rekonstrukcí začne," přiblížil radní Novák. Rekonstrukce bude podle něj složitá i z toho důvodu, že se v ulici nachází mnoho inženýrských sítí. „Chtěli bychom vyjednat s jejich správci, aby se na rekonstrukci také podíleli," naznačil Novák.

V čem je problém ulice Mostní? „Je hrbatá, děravá, zvlněná. Myslím, že autoservisy mají tuto ulici v oblibě," říká senior Josef Hrubý s trpkým úsměvem.

Naráží na ostré hrany po chybějících kostkách, kde dostávají tlumiče i pneumatiky řádně zabrat. „Z hlediska bezpečnosti jsou kostky hrozné. Už za minimálního mokra to hrozně klouže. Však tady taky pár aut už v předzahrádkách skončilo," popisuje Hrubý.

Podle projektu se bude ulice rekonstruovat v délce 1,1 kilometru. Počítá se také s jejím rozšířením v průměru o tři čtvrtě metru. To by mělo pomoci především vozům MHD, které se tu vyhýbaly jen stěží.

„Povrch bude asfaltový. Křižovatky budou mírně vyvýšené, aby řidiči museli přibrzdit, na křižovatky bude upozorňovat i dlažba. Chodníky budou dlážděné velkou dlažbou 30x30 cm. V tuto chvíli finalizujeme průběh prací, spolupracujeme s Dopravní společností Zlín-Otrokovice a policií na vytipování objízdných tras," doplnil Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

Jednou z novinek má být třeba i zastávka MHD přímo u univerzity. Zástupci školy se už v minulosti přimlouvali, že by se zastávka mohla jmenovat například Univerzitní.

Velkým zásahem má být i doplnění odbočovacích pruhů a přeložení části křižovatky. Ulice Mostní by měla nově ústit o něco výše, až u odbočky k hotelu Moskva. „Ale tu opravu slibují už roky. Dokud nepřijede bagr, neuvěřím," mávl rukou Jiří Klimek.

Skutečně, některé plány hovořily i o roce 2013. Podle radnice může za zpoždění mimo jiné i zrušení projektu obchodního domu Kaskáda, který měl v této lokalitě stát. Tím, že zde obchodní dům nebude, projekt dostal nové parametry. Po zrušení projektu Kaskáda se navíc radnice rozhodla tyto strategické pozemky vykoupit. Jde o dnešní odstavnou plochu pro auta mezi sportovní halou a točnou MHD.

„Vyžádalo si to 80 milionů, Tyto pozemky jsou však pro město a jeho rozvoj strategické," vysvětlil mluvčí města.

zpět