Místní část Jaroslavice

zpět

Místní část Jaroslavice

Místní část Jaroslavice - první písemná zmínka o Jaroslavicích je z roku 1588, kdy majitelka zlínského panství Bohunka ze Žerotína udělila jaroslavickým poddaným dvě památné listiny.

První z nich je důležitá tím, že jim za plat prodala kus hor, aby je vzdělali na role a louky, za což jí byli povinni dávat ročně po 10 groších. Druhou listinou jim majitelka panství změnila některé roboty na stálé platy s odůvodněním, aby ti, kteří na syrových kořenech živnosti své mají, své živnosti tím snázeji mohli polepšovati. Obě osady — Kudlov i Jaroslavice — měly přispět k zvýšení vrchnostenských příjmů.

Dominantou obce je kaple sv. Anny, kde bývá koncem července o pouti sloužena mše svatá. Ve zrekonstruované budově bývalé školy je nově umístěna místní úřadovna Magistrátu města Zlína, Klub seniorů, zázemí pro cestáře a školka. V roce 2006 byla upravena plocha kolem bývalé školy na dětské hřiště, které nabízí několik atrakcí pro děti (houpací kůň, houpačka, dětský hrad) a také možnost posezení. Za školou je oplocená plocha pro míčové hry.

V letech 2012-2013 byla v prostoru bývalé točny MHD ve středu obce vybudována odpočinková zóna s dětskými atrakcemi později doplněná altánem nad obecní studnou. Vznikl zde také prostor pro pouťové atrakce. Sportovní fotbalový klub má své zázemí na hřišti, které se nachází v horní části obce.

V Jaroslavicích má sídlo několik firem. V obci jsou dvě restaurace: U Baďurů a Na hřišti, které v hojné míře využívají nejen místní občané, ale i chataři a náhodní turisté.

Pro svoji polohu v klínu kopců došlo v Jaroslavicích v 60. a 70. letech minulého století ke vzniku dvou chatařských oblastí. Jedna se nachází v dolní části obce zvané Boněcka a v horní části obce za hřištěm je zahrádkářský sad Na Vrše.

Jaroslavice jsou od roku 1964 součástí dnešního krajského města Zlín jako jedna z jeho čtrnácti místních části.

https://jaroslavice.cz/index.php?sekce=historie

Místní část Jaroslavice
Místní část Jaroslavice
Místní část Jaroslavice
Místní část Jaroslavice
Místní část Jaroslavice
Místní část Jaroslavice

zpět