Dům Bernarda Weinsteina

zpět

Dům Bernarda Weinsteina

Základní informace

Rok: 
1935
Architekt: 
Max Tintner

Dům Bernarda Weinsteina - bytový a obchodní dům s proskleným parterem v přízemí nechal postavit v Rašínově ulici v roce 1935 židovský obchodník Bernard Weinstein. Stavba byla umístěna do proluky, vzniknuvší v místě zbořeniště starších objektů a sousedící s patrovým domem manželů Weinsteinových, postaveným již před první světovou válkou a tvořícím nároží Rašínovy ulice s náměstím Míru. Realizace projektu byla svěřena tehdy teprve osmadvacetiletému brněnskému architektovi židovského původu Maxu Tintnerovi. Mladý architekt pojal objekt v původních plánech velkoryse, složený ze dvou částí měl zasahovat až do náměstí a vytvořit tak moderní nároží, namísto původního domu stavebníka. Horizontální arkýřovitě vystupující hmota prvního a druhého patra s terasou a lícovými okny, užití opaxitu na fasádě a celoprosklené plochy přízemního obchodního parteru dávali tušit vzniku vskutku "velkoměstsky" moderního obytného souboru. Bohužel došlo k realizaci pouze první a menší části projektu, která však i přesto tvořila na dlouhou řadu let nepřehlédnutelnou stavební dominantu Rašínovy ulice. Majitel v domě ve 30- letech provozoval módní salon

Projekt Weinsteinova domu ve Zlíně byl první z větších prací architekta Maxe Tintnera. V následujících letech zrealizoval několik zajímavých staveb, jako projekty rodinných vil ve Stránicích a v Brně, stejně jako několik činžovních domů tamtéž. Jeho díla se vyznačovala moderním dynamickým stylem, který se však poněkud odlišoval od tehdy typického brněnského "bílého funkcionalismu". Achitektovu další profesní dráhu v Československu na konci třicátých let násilně "přetnula" nacistická okupace a o jeho dalším osudu není mnoho známo.

V současnosti je na dům B. Weinsteina "nalepeno" obchodní centrum Zlaté jablko, tvořící nároží s náměstím. Průčelí budovy a umístění cukrárny - kavárny v proskleném přízemí však stále ještě evokují až prvorepublikově příjemnou atmosféru.

Dům Bernarda Weinsteina
Dům Bernarda Weinsteina
Dům Bernarda Weinsteina
Dům Bernarda Weinsteina

zpět