Budova Sokolovny

zpět

Budova Sokolovny

Základní informace

Rok: 
1921
Architekt: 
František Kolář
Architekt: 
Jan Rubý

Budova Sokolovny - původní budova Sokolů dokončená v roce 1921 poblíž Cigánova. Již v roce 1911 zakoupila jednota Sokolů pozemek, který byl upraven na hřiště a cvičiště. V roce 1919 byl ustanoven spolek na výstavbu sokolovny a 1.srpna 1920 byl slavnostně položen základní kámen a stavba započala. Na výstavbě sokolovny se autorsky podílela známá ostravská dvojice architekt Kolář - stavitel Rubý (mimo jiné autoři nepřehlédnutelné radnice v Moravské Ostravě).Celkově byla budova dokončena v roce 1921.

Mezi nejznámější členy tehdejšího spolku patřili, kromě samotného T.Bati například gymnasté jako byli například F. Nesrsta, J. Samohýl, architekt M. Lorenc a především pak Ladislav Vácha stříbrný olympionik z Amsterodamu 1928. Mnoho z těchto osobností zahynulo za druhé světové války v německých koncentračních táborech.

Na svou dobu velkorysá budova s prostorným sálem pro víc než 1000 lidí, kde se hrávalo i divadlo, či pořádaly filmové projekce. V části budovy později vnikla restaurace, kerá funguje dodnes.

V 90-tých letech (kdy bylo i nemožné možné) byla na pozemku před Sokolovnou postavena - na svoji dobu ne snad nejhorší- budova restaurací se společenskými sály. Ne snad nejhorší, nicméně zcela nevhodně zasťiňující tuto ne nevýznamnou architektonickou památku této části města Zlína.

Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny
Budova Sokolovny

zpět

Komentáře

Pro úplnost by se hodilo dodat, že pro velký odpor odborné i laické veřejnosti byla budova restaurace povolena jako jednopodlažní, po krátké době několika let, kdy vše utichlo, byla dostavěna do aktuální dvoupatrové verze, která při pohledu z ulice starou Sokolovnu zcela zakrývá.

s tím s Vámi naprosto souhlasím! V tomto prostoru se rozhodně stavět nemělo..ale síla developerů je holt nemalá..)-: m. válek