Architektka Eva Jiřičná obdržela britskou Cenu Jane Drewové

zpět

Architektka Eva Jiřičná obdržela britskou Cenu Jane Drewové

Londýn - Česká architektka Eva Jiřičná obdržela v Británii letošní Cenu Jane Drewové za mimořádný přínos postavení žen v architektuře. Rozhodnutí poroty, která hovoří o mimořádném vlivu Jiřičné v dané oblasti, bylo jednomyslné. Informuje o tom dnes na svém serveru britský odborný časopis Architects Journal.

Členka poroty a nositelka loňské ceny Zaha Hadidová uvedla, že Jiřičná "znovu objevila myšlenku maloobchodu", když v roce 1988 navrhla vlajkovou prodejnu módní značky Joseph. Také vyzdvihla její ochotu radit v oboru nejen studentům, ale i svým kolegům.

"Když dnes půjdete do kteréhokoli obchodu Apple, nakonec zjistíte, že všichni začínali s Evou," dodal další z porotců Ivan Harbour.

Jiřičná je známá například designem skleněných a ocelových schodišť. Ocenění přijala s "pokorou". Cena nese jméno britské architektky z takzvané modernistické školy. Drewová zemřela v roce 1996. "Jane Drewová byla jednou z mých hlavních hrdinek. S postupem času oceňujete, čeho tyto ženy dosáhly, a jak odvážné byly.

Jane Drewová byla jednou z těchto žen. Byla průkopníkem," reagovala Jiřičná, která sama byla členkou poroty při prvním udělování těchto cen v roce 1998. Jiřičná by měla osobně převzít ocenění v londýnském hotelu Langham 22. března.

zpět